Karadeniz Turları
X
X
KAÇKARLAR’DA HELİSKİ

 Rize ile Artvin illeri arasında uzanan Kaçkar Dağları, eteklerine serpiştirilmiş buzul gölleri, yerel motifler içeren yaylaları ve endemik çiçekleriyle özgün bir coğrafyadır. Mayısla birlikte karlar erimeye başlarken, dağlar beyaz örtüsünü kaldırıp yemyeşil ormanlarını ve rengarenk çiçeklerini çıkarır ortaya. Ardından deniz kenarında oturan Laz ve Hemşinliler yaylalara çıkar ve doğaya özlem dolu çığlıklar doldurur her yanı. Asırlık yayla evlerinin bacaları tütmeye başlarken, sürülerin çıngırak sesleri havada yankılanmaya başlar. Haziran sonundan itibaren ise alternatif doğa sporları meraklıları, sırt çantalı dağcılar konuk olurlar bu doğa cennetine. Yoğun geçen yaz mevsiminin sonundan itibaren derin bir sessizliğe gömülen Kaçkar Dağları, kış aktiviteleri için gelecek yeni konuklarına hazırlanmaya başlar.

 

Ağustos ayı sonlarında önce yüksek kesimlere kar düşer. Mevsim döngüsünde, dağların çehresi bambaşka bir şekle bürünür. Ormanın yeşili kar beyazıyla kardeş olur. Yoğun kar yağışı yayla evlerini görünmez kılar. Bembeyaz kıyafetini kuşanan Kaçkarlar, kış sporlarına hazırdır artık. 3000 ile 4000 metre arasında uzanan yükseltilerden dağların yamaçlarına doğru, kayakseverlerin çığlıkları yankılanmaya başlar bu kez.

 

Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda, Kaçkar Dağları’nın kayak sporu açısından yeni bir alternatif merkez olduğu ortaya çıkarıldı. Bu vahşi dağların eteklerindeki buzul vadilerin toz kar özelliği taşıması, kayak ve snowboard yapmak isteyenler için son derece uygun parkurlar oluşmasına yol açıyor. Düzenli bir pist olamamasına karşın, yoğun kar dokusu tüm kış sezonu boyunca elverişli parkurlar yaratıyor kayakseverler için.

 

2005 yılından itibaren, İsviçre’den gelen bir kayak firması tarafından Kaçkar Dağları’nda heliski (helikopterli kayak) yapılıyor. Kimi yerde 3 ila 5 metreye çıkan kar yüksekliği, doruk noktalarındaki pistlere ulaşımı engelliyor doğal olarak. Bu sorunu ‘Karadeniz zekasıyla’ çözen bölgedeki en önemli turizm acentelerinden biri olan Macaheltur, doğaseverleri helikopterlerle kayak pistlerine taşıyor. Heliski, biraz pahalı fakat bir o kadar da zevkli bir spor dalı. Ülkemizin yeni tanıştığı bu adrenalin dolu kayak biçimi, belirlenen etaplarda profesyonel rehberlerin gözetiminde yapılıyor. Güvenli ve keyifli bir şekilde yapılan kayak sporunun ardından, katılımcılar etapların son noktalarından tekrar helikopterlerle taşınarak otellere geri götürülüyorlar.

 

Dünyanın en iyi dağ rehberleri ve en tecrübeli pilotları eşliğinde yapılan bu organizasyonda, kayak veya snowboard yapmak için profesyonel olmanıza gerek yok elbette. Bildiğimiz kış sporlarından tek farkı, doruk noktalarına yakın bir alana konumlanan pistlere ulaşımın teleski yerine helikopterlerle yapılması. Vahşi bir coğrafyaya sahip olan Kaçkar Dağları, insan eli değmemiş bakir doğasıyla yapılaşmaya izin vermiyor. Bu nedenle kayak merkezi ve pist yapımı yerine doğal olanaklar kullanılıyor heliski aktiviteleri için. Zaten kış aylarında tamamen karla kaplanan yaylalar, kilometrelerce uzanan doğal bir pist haline dönüşüyor. Yüksek irtifa sebebiyle genelde her akşam yağan kar, bir sonraki gün için bakir kayak pistleri oluşmasına olanak tanımakta.

 

Sabahları şömine başında yapılan nefis bir kahvaltının ardından, rehberler tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılıyorsunuz. Tesisin kapısından çıktığınız an, mis gibi bir dağ havası yüzünüze çarpıyor. Artık doğanın huzurlu kollarına doğru yolculuğa hazırsınız. 4 veya 5 kişilik gruplar halinde helikoptere biniliyor. Bu kısa yolculuğun her saniyesi muhteşem manzaralarla dolu. Aynı zamanda bir ‘havadan Kaçkar safarisi’ özelliği taşıyan helikopter yolculuğu sırasında, fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda bulundurun. Ulaştığınız pist noktasında önce kısa bir güvenlik testinden geçeceksiniz. Sonrasında profesyonel dağ ve kayak rehberleri müthiş bir manzara eşliğinde keyifli anlar yaşatacak size. Yeşil orman dokusuyla beyaz kar örtüsünün oluşturduğu dingin bir ortamda, sadece sizin heyecan dolu çığlıklarınız ve kayak takımlarınızın karda çıkardığı ses yankılanacak. İçinizdeki özgürlük şarkısını bastırmayın ve bu doğal ortamın ritmine bırakın kendinizi.

 

Özel hazırlanan lunch-boxlarınızı, 3700 metrelik yükseltinin önünüze serdiği müthiş bir kış manzarası eşliğinde yiyorsunuz. Yemek sonrası helikopter sizi alıp başka bir vadiye götürüyor. Ufuk çizgisine dek uzanan bembeyaz pistlerde küçücük bir nokta halinde özgürce kayıyorsunuz. Akşam soğuğu Kaçkar yamaçlarına inerken, aracınız bir kez daha pervanelerini hareketlendirip sizi otelinize taşıyor.

 

Unutulmayacak bu macera dolu etkinliğin ardından, otelinizin sımsıcak atmosferinin sunduğu olanaklardan faydalanabilirsiniz. Öncelikle bütün gün soğuktan etkilenen bedeninizi sauna, jakuzi veya masaj ortamında rahatlatmanızı öneririz. Yöresel ve dünya mutfağının seçkin lezzetlerini bulacağınız restoran, zengin menüsüyle sizi fazlasıyla tatmin edecek. Gecenin ilerleyen saatlerinde serüven peşinde koşarak dünyanın dört bir yanından gelen gezginlerle tanışıp, gündüz yaptığınız kayak aktivitesinin video ve fotoğraflarını izleyebilirsiniz.

 

Kaçkarlar sadece yaz aylarında değil, kış mevsiminde de adrenalin tutkunlarına kucak açıyor. Türkiye’nin en yüksek bu dördüncü dağının heybetli dorukları, alternatif turizmin gözde merkezi olmaya devam ediyor günümüzde. Rize ili Ardeşen ilçesindeki Macaheltur’un sahibi Serdar Galipoğlu, sıra dışı organizasyonu ve etkileyici manzarasıyla Kaçkar Dağları’nda helikopterli kayak keyfi yaşatmak için konuklarını bekliyor. Ülkemizdeki tek heliski aktivitesinin bu coğrafyada yapıldığını hatırlatalım.

 

 

Yazı : Ersin Demirel

Yorumlar

Paylaş
Paylaş
Paylaş